Lnianka siewna

Jedną z najstarszych uprawnych roślin oleistych jest lnianka siewna (https://hagi.com.pl/pl/sklep/mydla/naturalne-mydlo-z-lnianka-siewna/). Występuje ona pod różnymi nazwami: rydz, lennica, ryżyk, lnicznik. Jest to roślina jednoroczna, rosnącą na glebach piaszczystych, ubogich i zdegradowanych. Z jej nasion wydobywa się olej, który może mieć rózną barwę: od złocistej po czerwono-brunatną.

Już dawno doceniono jego niezwykłe właściwości, gdyż była środkiem często stosowanym w medycynie ludowej. Na Syberii stosowano go w celu przeciwbólowym, wzmacniającym i na poprawę krążenia. Powszechne było przekonanie, że zażywanie chroni przed wychłodzeniem organizmu oraz infekcjami, oraz przyspiesza gojenie się ran i zapobiega powstawaniu odcisków.

Właściwości i zastosowanie

W przekonaniach naszych pradziadków było sporo prawdy. Olej z lnicznika jest Bogaty w kwasy omega-3 i omega-6, przez co jest doskonałym dodatkiem do diety.

Omega-3 oraz omega-6 to kwasy tłuszczowe, które mają zbawienny wpływ na wzrok i układ nerwowy. Regulują pracę układu odpornościowego, a poprzez regularne stosowanie można skutecznie się chronić przed przeziębieniem i grypą. Ponadto lnianka siewna obniża zły cholesterol i optymalizuje poziom cukru we krwi.

Stosowany zewnętrznie pomaga łagodzić atopowe zapalenie skóry, zapewnia szybsze gojenie się ran i łagodzi ból. Może być pomocny przy leczeniu podrażnień skóry, objawy trądziku , a także zapalenie mieszków włosowych – wszystko to za sprawą jego właściwości przeciwzapalnych oraz nawilżających. Warto używać lnianki w okresie zimowym, gdyż zapobiega wysuszaniu skóry. Zawarte w niej kwasy omega-3 pomagają wzmocnić paznokcie i zapobiegają ich łamliwości.

Swoje zastosowanie może mieć również w pielęgnacji włosów. Dobrze sprawdzi się jako maska do włosów, która doskonale je nawilży od środka, nada im połysku i sprawi, że będą sypkie i gładkie.

Lnianka siewna ma swoje wszechstronne zastosowanie również w kuchni. Sprawdzi się jako baza do wykonania marynaty do mięs, a również jako dodatek do sałatek i ryby. Dzięki niej potrawy zyskają wyrazisty smak i aromat. Nie jest to olej przeznaczony do smażenia, gdyż poddany wysokiej temperaturze traci swoje dobroczynne właściwości. Ma delikatny smak, dlatego też świetnie się nadaje do różnego rodzaju zup, jako dodatek, który nada im przyjemny smak.

Warto spożywać olejek z lnianki każdego dnia, w formie dodatku do potraw lub zażywając 1-2 łyżki stołowe dziennie na czczo. Pozwoli to na wzmocnienie naszego organizmu, zapobiegnie chorobom i infekcjom, a wszystko to dzięki zawartym w niej kwasom omega-3 i omega-6.

Tło zdjęcie utworzone przez benzoix - pl.freepik.com

Grzegorz

Back to top